Zwolnienia ze składek i podatku – różnice i podobieństwa
ULGI | Katalog wyłączeń z oskładkowania często zawiera pozycje analogiczne do zwolnień podatkowych. Mimo to przyjęte rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych nie są lustrzanym odbiciem ulg podatkowych. Aldona Szady-Ślaska Senior Manager Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy Sp. K.
Anna Kamola Senior Consultant Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy Sp. K.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega co do zasady każdy przychód, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania. Z kolei podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (dalej: składki ZUS) są kwoty z określonych tytułów stanowiące przychód na podstawie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200; dalej: ustawa PIT).
Istnieją przychody zwolnione z podatku i składek. Ulgi od podatku reguluje art. 21 ust. 1 ustawy PIT. Natomiast wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS są wskazane w § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1949; dalej: rozporządzenie ZUS). Poniżej wskazujemy najczęściej występujące ulgi dotyczące pracowników oraz te, które mogą spowodować najwięcej problemów w praktyce.
Ulga w PIT i ZUS
Istnieje kilka rodzajów świadczeń, których wartość jest zwolniona zarówno z opodatkowania, jak i składek ZUS. Na liście płac te składniki pojawiają się jako niepodlegające tym obciążeniom. Nie uwzględnia się ich w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta